FarmTR Tarım Teknolojilerinin amacı sadece verimliliği artırmak değildir. Daha az ya da daha temiz enerji harcayarak, çevreye zarar vermeden, çiftçinin hayatını kolaylaştırarak
verimli ve kaliteli ürünler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Özel olarak tasarlanan Çöl Serasında aşırı sıcak iklim göz önünde bulundurularak istenilen ürünün yetiştirilmesi için gerekli olan sıcaklığın sağlanması için özel bir soğutma sistemi tasarlanmıştır.

Çöl Sera Sistemleri
Çöl Sera Sistemleri
Çöl Sera Sistemleri
Çöl Sera Sistemleri

Seralar iklimi dışında tarımsal üretim yapmaya elverişli zirai ortamlardır. İstenilen ürünün yetişmesi için gerekli olan sıcaklık, nem, sulama vb. faktörler sera içerisinde oluşturulmaya çalışılır. Çöl veya aşırı sıcak iklimlerin hakim olduğu coğrafyalarda ise seraların uygun şartlarda dizaynı çok daha güçtür.

Bu sistemde bitki yetiştirme tünelleri ile soğutucu tünellerin belirli aralıklar ile yerleştirilmesi, soğutucu tünellerde soğutma üniteleri ile elde edilen soğuk havanın hava kanalları ve fanlar yardımı ile yetiştirme tünellerine dağıtılması ve böylece sağlanan sirkülasyon ile yetiştirme tünellerinin sürekli olarak istenilen sıcaklıkta tutulması hedeflenmektedir.

Soğutma tünelleri bu fonksiyonunun yanı sıra elde edilebilecek hasatın sevkiyata kadar tazeliğini koruyabileceği soğuk hava depoları olarak da kullanılabilir.